Fundacja Panaceum
STRONA GŁÓWNA  |  ARCHIWUM AKTUALNOŚCI  |  ZARZĄD FUNDACJI  |  GALERIA ZDJĘĆ  |  GALERIA FILMÓW  |  KONTAKT
Medal dr Jordana
Godni Naśladowania 2009
Medal Senatu RP
Nagroda Ministra Pracy i Polityki Społecznej
Godni Naśladowania 2012
Medal Pro Mazovia
Medal Stowarzyszenia Diabetyków
Statuetka Jesteś przyjacielem

Przydatne linki

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
Mazowiecki Urząd Wojewódzki
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
Urząd Miasta Płocka
Centrum ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi
Dom Pomocy Społecznej "Przyjaznych Serc" w Płocku
Warsztat Terapii Zajęciowej Fundacji Panaceum Koszelewie
Fundacja "Fundusz Grantowy dla Płocka"
Portal NGO

 
Odwiedziło nas
łącznie: 121 osób, 
wczoraj: 35 osób, 
dzisiaj: 86 osób 

 
Dzisiaj jest
Piątek
12 sierpnia 2022 r.

Godzina
  WSPOMNIENIA

Fundacja Panaceum podejmuje szereg działań, które na stałe wiążą się z realizacją różnorodnych projektów. W ramach tych projektów odbywają się wyjazdy, spotkania z ciekawymi osobami, warsztaty, turnusy, plenery malarskie, które dostarczają naszym podopiecznym wiele emocji i niezapomnianych wrażeń.  To właśnie na tej stronie nasi podopieczni i beneficjenci realizowanych projektów będą dzielić się swoimi wspomnieniami,  które na zawsze pozostaną w ich pamięci. 

 

Obóz w Wisełce – wspomnienia Mariusza 

 W tym roku latem, w wakacje byliśmy nad morzem. 1 lipca wyjechaliśmy na obóz rekreacyjny do Wisełki w ramach projektu Fundacji Panaceum „Obóz rekreacyjny dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej”. Spędziliśmy tam wakacyjny tydzień. Pojechało oprócz mnie siedmiu moich kolegów i koleżanek z Domu Pomocy Społecznej „Przyjaznych Serc”. Pogoda nam dopisała, było słonecznie. Mieszkaliśmy na terenie Domu Dziecka w pobliżu lasu. Bardzo mi się podobało. Codziennie kąpaliśmy się w morzu, robiliśmy rzeźby z pisaku, spacerowaliśmy brzegiem morza. W ciągu dnia graliśmy w różne gry: szachy, warcaby, w piłkę nożną, siatkówkę oraz braliśmy udział w sportowych, plastycznych, konkursach.

Najbardziej podobała mi się wycieczka do Międzyzdrojów, gdzie spacerowaliśmy Aleją Gwiazd, porównywaliśmy swoje dłonie z dłońmi odciśniętymi w pamiątkowych płytach przez znanych polskich aktorów. Niesamowite były postacie w Muzeum Figur Woskowych. Można było sobie zrobić zdjęcie ze znanym aktorem, aktorką lub postacią z kreskówki, na przykład Harry Potter’em, Shrek’iem, Fioną, Barbii, Guliwerem.

W te wakacje pierwszy raz w życiu siadłem na gokarty rowerowe, musiałem się trochę namęczyć, żeby przejechać całą trasę, przy okazji podziwiałem piękne widoki i zwiedzałem okolicę.

Z żalem wracaliśmy do domu, tym bardziej, że żegnało nas czyste, słoneczne niebo i szum polskich fal. Dla mnie były to najlepsze wakacje, które do tej pory miałem.

   

  

 

 ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jak pokonać nudę? – wspomnienia Radka

 Moim zdaniem „Artystyczno-kulturalno-rozrywkowe Płockie Centrum Osób Niepełnosprawnych” jest dobrym rozwiązaniem aby pokonać nudę i monotonię własnego życia.  Dobre jest to rozwiązanie, ponieważ na tym Centrum można spotkać się z ludźmi ze szkół, z nowego otoczenia, nawiązać nowe kontakty. W Centrum odbywają się różne zajęcia plastyczne dzięki nim człowiek może się lepiej rozwijać. Są organizowane różnego typu zabawy turnieje, na każdy zajęciach przygotowujemy różne ciasta i inne posiłki. Organizowane są różne rozrywki typu kareoke, piłkarzyki, oglądanie filmu. W Centrum możemy poznać  również znane osoby na przykład mistrza szachowego, mistrza w grze w piłkarzyki, aktora pana Mariusza Pogonowskiego, poznajemy po prostu słynne osoby i możemy z nimi porozmawiać.

Obsługując Centrum uczę się  wypiekać ciasta i inne słodkości. Chodzę na kurs tańca i poznaję kroki samby i innych tańców latynoskich. Niektóre osoby poznają sztukę aktorską, dzięki temu mogą wystąpić na scenie.

Imprezą organizowaną w Centrum, którą dobrze pamiętam jest bal karnawałowy. Przed balem trwały przygotowania jedzenia, stołu szwedzkiego muzyki, nadmuchiwaliśmy balony i przygotowywaliśmy salę do przyjęcia gości.  Później przyszedł instruktor tańca, uczyliśmy się tańczyć walca, sambę. Osoby chętne mogły brać udział w nauce. Po skończonych tańcach zaczęli przychodzić zaproszeni goście. Podczas balu były różne konkursy z nagrodami. W imprezie brali udział mieszkańcy DPS, opiekunowie, zaproszeni goście. Występował zespół taneczny, w którym występowały młode dziewczyny i demonstrowały pokaz tańca. Osoby z zewnątrz były przebrane w różne stroje. Uważam, że najlepszy stój miał mój kolega, który przebrany był za kobietę.

Wszyscy wspólnie i dobrze się bawili. Uważam, że podczas takich spotkań osoby chore bardziej integrują się ze sobą.  Dzięki Centrum możemy miło i przyjemnie spędzić czas. Jestem zadowolony, że w Centrum organizowane są tego typu zabawy i  mogę zdobyć pewne doświadczenia”.

  

 

 ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dzień przyjaźni -wspomnienia Pana Adasia z imprezy kulturalno-rekreacyjnej „Dzień Przyjaznych Serc”.

 Pan Adam G. opowiadając o Dniu „Przyjaznych Serc” mówi: „najbardziej podobały mi się występy na scenie laureatów przeglądu oraz jedzenie czyli chleb ze smalcem, grill czyli kiełbasa i kaszanka z grilla. W pamięci utkwił mi również fakt, że mój kolega z pokoju przestraszył się węża.”.

Mojemu koledze Piotrowi najbardziej podobał się występ zespołu Quest. Świetna była zabawa z DJ oraz występy  i przedstawienia w wykonaniu mieszkańców z innych DPS-ów. Fajnie bawił się z nami personel Domu Pomocy Społecznej oraz wolontariusze”.

Jeszcze innemu mojemu koledze - Marcinkowi podczas imprezy najbardziej podobały się balony oraz kwiatki, które zawieszone były na ogrodzie, muzyka i  zabawa z piłkami.

  

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 

"Lubię uczestniczyć w szkoleniach"- wspomnienia pani Małgorzaty, pracownika Domu Pomocy Społecznej w Hamernii ze szkolenia dla pracowników domu pomocy społecznej.

 Fundacja Panaceum realizowała projekt „Niesiemy pomoc...”, który obejmował trzy moduły szkoleń: w dniach 12-13 lipca 2010r.: „Trening Umiejętności Społecznych w Rehabilitacji Psychiatrycznej”, w dniach 16-17 sierpnia 2010r.: „Agresja i autoagresja u osób z niepełnosprawnością intelektualną- profilaktyka i terapia”, w dniach 8-9 września 2010r.: „Depresja i zaburzenia schizofreniczne”. Pani Małgorzata tak wspomnina tak te szkolenia: „zawsze jestem otwarta i chętnie uczestniczę w organizowanych szkoleniach przez Fundację Panaceum. Dają mi one możliwość poszerzenia wiedzy na temat wielu jednostek chorobowych zdiagnozowanych u naszych mieszkańców, uczą nowych metod pracy, a głównie niesienia im pomocy. Po każdym szkoleniu zdobywam nowe doświadczenie. Jestem bogatsza o programy zajęć i terapii z mieszkańcami. Na szkoleniach były poruszane trudne tematy, z którymi spotykamy się na co dzień w naszej pracy. Mieliśmy możliwość wspólnego poszukiwania najlepszych rozwiązań trudnych sytuacji zarówno dla mieszkańca jak i pracownika. Biorąc w nich udział miałam szansę rozmowy i wymiany doświadczeń zawodowych oraz czerpania wiedzy od kompetentnych osób posiadających ogromne doświadczenie w pracy z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie oraz chorymi psychicznie”.

 

 

 

 

 

Wirtualny Spacer
Panorama 3x400
FUNDACJA PANACEUM W PŁOCKU
KRS 0000227423 | NIP 774-28-96-171 | REGON 140076902