DPS
Fundacja Orator

1 sierpnia 2014 r.

ZDOLNOŚCI

Chcemy Państwu zaprezentować sylwetki podopiecznych Fundacji  Panaceum posiadających  szczególne zdolności i umiejętności, które mogą rozwijać dzięki działaniom o charakterze terapeutycznym i rehabilitacyjnym podejmowanym przez Fundację. Podopiecznymi Fundacji są głównie osoby niepełnosprawne intelektualnie, fizycznie  i chore psychicznie, potrzebujące pomocy w wykonywaniu codziennych czynności. Pomimo ograniczeń osoby te starają się rozwijać swoje mocne strony, rozwijać swoje talenty.

Poszczególne sytuacje dowodzą tego, że warto pomagać i wspierać szczególnie te osoby które na przekór wszystkim swoim  trudnościom życiowym nie poddają się i dalej sa aktywni.

Pan Dariusz

Ma 55 lat i zdiagnozowany zespół psychoorganiczny, niedosłuch, który utrudnia mieszkańcowi nawiązywanie relacji interpersonalnych oraz ma trudności w poruszaniu się.  Jego pasją jest malarstwo. Brał udział w wielu konkursach plastycznych zdobywając główne nagrody. Dzięki Fundacji Panaceum może rozwijać swoje zdolności, warsztat techniczny, zdolności manualne, wyobraźnię, twórcze umyślnie poprzez realizowanie własnych projektów plastycznych, a także poszerzać wiedzę z zakresu malarstwa i realizować swoją pasję. Pan Darek w swojej twórczej pracy posługuje się przede wszystkim farbami i pędzlami. Uczestniczył m.in. w plenerze malarskim „Pejzaż z koniem w tle” w ramach projektu „Witaj koniku” realizowanym przez Fundację. Praca została wyróżniona i wystawiona na imprezie podsumowującej projekt.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pan Marek

Ma 43 lata i zdiagnozowane otępienie. Jego dziadek był stolarzem, przyglądał się pracy stolarskiej, dzięki czemu zainteresował się rzeźbą. Pierwszą swoją rzeźbę wykonał u dziadka. W domu nie miał odpowiednich narzędzi, żeby rozwijać swoje zdolności. Obecnie lipa, topola, osika stają się najczęściej materiałem na rzeźby pana Marka. Posiada profesjonalne narzędzia rzeźbiarskie, które zakupiono w ramach wydatków na realizację projektu "Integracja na ludowo". W jego rzeźbach można odnaleźć motywy ludowe, świeckie, sakralne. Dzięki Fundacji Panaceum pan Marek pod okiem wykwalifikowanej kadry rozwija swój talent, a następnie wystawia swoje prace na różnych wystawach oraz kiermaszach wielkanocnych, bożonarodzeniowych i innych.

Pan Mariusz

Ma 19 lat. Jest niepełnosprawny intelektualnie.  Uczęszcza do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Jest podopiecznym Fundacji Panaceum, dzięki temu ma możliwość rozwijania swoich umiejętności w różnych dyscyplinach sportowych takich jak: pływanie, gra w piłkę nożną, koszykówka, tenis stołowy. Mariusz zdobył wiele medali, dyplomów, nagród w różnych Olimpiadach, turniejach i mityngach. W aktualnie realizowanym projekcie „Artystyczno-kulturalno-rozrywkowe Płockie Centrum Osób Niepełnosprawnych” przez Fundacje Panaceum  Pan Mariusz doskonali umiejętności gry w tenisa stołowego oraz bierze udział w organizowanych turniejach.

Fundacja Panaceum w Płocku
09-410 Płock, ul. Walecznych 10/22